Agilní truhlářství: Výhody velkoplošné formátovací pily

Je to především tento stroj, díky kterému jsem si mohl dovolit začít pracovat na dílně sám. Řezání desek je totiž nejnáročnější operace na manipulaci a bez tohoto stroje by to v jednom nebylo možné dělat.

 

    Paradoxně největší výhoda pily je zárověn i její nevýhoda. Pila se řídí podle předem vypočítaného nářezového plánu. Ten prostě nelze obejít. Zadání rozměrů do pily, výpočet plánu a jeho převedení z řídícího programu přímo do stroje zabere vždy určitý čas. Následně se pila musí zkalibrovat, očistit a namazat. Ano, v tuto chvíli dostávám od truhláře, který pracuje na běžné formátovají pile, na frak. Teď už může mít nařezané i dvě desky. Co se ovšem děje na pile poté, je koncert přesnosti, rychlosti a úspory materiálu. 

    Díky předem vypočítanému plánu víme přesně, kolik bude potřeba materiálu. Nemusí se objednávat žádná deska navíc, co kdyby a podobně. "Cokdyby" nemá na pile místo. Ano, nepozorností se dá zkazit, ale to je zkrátka náklad navíc, který dílna musí vstřebat. Zbytky z desek zůstávají uložené v paměti pily a při dalším výpočtu nářezového plánu jsou zapracovány do zakázky. Při zakázkové výrobě se taková věc stává málo, protože z 90% platí, že co zakázka, to jiný materiál. Ale občas se zadaří a s materiálem se zbytečně neplýtvá. 

    První styk materiálu s pilou se odehraje na předním stole. Ten disponuje tisícem malých kuliček z kterých, po zmáčnutí, fouká vzduch. Tím se pod deskou vytváří vzduchový "polštář", po kterém se s deskou lehce otáčí a přitom nemůže dojít k jejímu poškrábání. Deska Lamina se dorazí k posuvným kleštím, které si ji přidrží, a v táhnou ji do stroje na již vypočítaný rozměr. Desku zafixuje přítlačný trámec a vozík s pilovými kotouči vykoná řez. následně se celý proces opakuje dle programu.

    Důležitá je plynulost s jakou kotouč pily prořezává desku. Díky přitlačení desky trámcem, nedochází ke chvění desky, ani chvění kotouče. Povrch hrany lamina je pak minimálně narušený, což je i na první pohled vidět. Takto kvalitně opracovaný dílec je předurčen k nejlepšímu možnému olepení. Sice předfrézovací agregát olepovacího stroje ještě z hrany ufrézuje 0,5 mm, ale již nehrozí, že by se někde mohl objevit štípanec v ploše, který by pocházel z pily a byl ve výsledku viditelný. 

 

     Krátké minutové video z procesu řezání můžete vidět na facebookovém profilu CNC pavelka

    

                                        Velkoplošná formátovací pila  

 

 

Zpět

Kontakt

Marek Pavelka

725 505 687

pavelka@pavelkanabytek.cz

Petříkovická 568, 541 03 Trutnov - Poříčí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace